A legoptimálisabb, ha naponta van székletünk, az sem baj, ha 2x, mert ha 12 órán át tartózkodik a széklet a vastagbélben, másnapra erjedt, rossz szagú lesz. Orvosilag a napi 3 és a heti 3 alkalommal ürített széklet a normális frekvencia. Szorulás tehát a heti 3 alkalomnál kevesebb székürítés, de szűkebb értelemben szorulás a rögös, darabos, kemény széklet ürítése, vagy ha nem teljes a kiürülés érzése, a puffadás is.
Mi okoz székrekedést?
- Kevés rost, napi kisebb, mint 10-12 g bevitele, kevés folyadék fogyasztása.
- Fogyókúrás előírások, rossz szokások
- Mozgásszegény, ülő életmód
- Bizonyos gyógyszerek, pl. nyugtatók, altatók, vízhajtók stb.
Komoly problémát jelent a lassú vastagbéltranzit, amely azt jelenti, hogy a normál 35h-s áthaladási idő 72h-n túlira nyúlik meg. A vastagbélrenyheség nőkben gyakoribb, sokszor okozza szorongás, elszenvedett nemi erőszak, konfliktus a családban, munkahelyen, de éveken át szedett hashajtók is kiválthatnak krónikus székrekedést. Az éveken át fennálló székrekedés különösen káros, mert a vastagbél öbleiben ilyenkor a széklet beszárad, „kaucsukszerűen megkövesedik”, mint a beton, tapad oda a bélfalhoz, elveszi annak levegőjét, megakadályozza fontos vitaminok felszívódását. Fontos az is, mikor alakult ki a székrekedés. Más betegségre gondolunk, ha 10 éve fennáll, másra, ha néhány hete, hónapja alakult ki.
A székelési rend megváltozása normálisból, székrekedés vagy hasmenés, esetleg ezek váltakozása esetén azonnal forduljunk orvoshoz, mert felmerül béldaganat gyanúja!
Egyszerű laboratóriumi vizsgálat (székletben van-e vér) már közelebb vihet a diagnózishoz. Főleg 50 éves kor felett kell béldaganatra gondolni, Magyarországon a 2. leggyakoribb daganatos halálok a vastagbél rosszindulatú daganata. Minden székrekedésben szenvedő beteg egyszer jelenjen meg orvosánál és konzultáljon vele.
Teendők szorulás esetén:
- A székrekedés az a „betegség”, amit megfelelő táplálkozással gyógyítani lehet. Jó hatású az éhgyomorra fogyasztott hideg víz, ásványvíz, joghurt, kefir, savó, savanyú káposzta vagy kovászos uborka leve, gyümölcsszörp, müzli, lekvárok. Beválhat reggelente 1 vagy 2 evőkanál lenmag egészben 2-3 dl vízzel elfogyasztva, az étkezési búzakorpa 1-2 evőkanállal kefirbe keverve, de megoldást jelenthet sok gyümölcs, pl. málna, eper, szamóca, paradicsom, emellett zöldborsó, káposzta, kelkáposzta, lencse, szója, zöldbab fogyasztása is ajánlható. Napi legalább 1,5-2 dl folyadékkal bevéve. Van, akit puffasztanak a rostok, azok bánjanak vele óvatosan.
- Számos hashajtó ismeretes, ezek azonban sok mellékhatással bírnak, nagy a hozzászokás veszélye, egy idő után inkább ártanak, mint használnak.
Pl. teljes bélrenyheséghez vezethetnek.
Néhány hashajtó:
- a széklet felületét síkosító anyagok: ásványi olaj, paraffin, napi 15-45 ml
- ozmotikus hashajtók, fel nem szívódó cukrok, melyek a székletet lágyítják pl. Duphalac, Laevolac, Szorbitol 70 %
- sótartalmú hashajtók, keserű só, vesebetegek vigyázzanak!
- bélfalizgatók: pl. szenna, Nátrium-pikoszulfát (Guttalax), Phenoltalein (bár az USA-ban ezt betiltották, félve az esetleges béldaganatot előidéző kapcsolatától.)
Makacs szorulás esetén egyetlen megoldás lehet, a Kolon-hydroterápia. A beáramló víz körülfolyja a beáramló rögöket, felpuhítja azokat és távozásuk után a bél ismét dolgozni kezd.